To drink it: Lex.Pre.:(no prefixes), Classifier: d, Perf./Conj.:(y)-p

STEM SET/Transitivity: Transitive

I.  dlą́

P.  dlą́ą́ʼ

F.  dlį́į́ł

U/R.  dlį́į́h

O.  dlą́ą́ʼ

(Imp.)

               Sg.            Dl.        Pl.    

1st Pov Yishdlą́     Yiidlą́   Deiidlą́

2nd Pov Nidlą́     Wohdlą́   Daohdlą́

3rd Pov Yidlą́                     Deidlą́

4th Pov Jidlą́                      Dajidlą́

(Perf.)

                  Sg.           Dl.          Pl.

1st Pov Yishdlą́ą́ʼ  Yiidlą́ą́ʼ  Deiidlą́ą́ʼ

2nd Pov Yínídlą́ą́ʼ Woohdlą́ą́ʼ Daoohdlą́ą́ʼ

3rd Pov Yoodlą́ą́ʼ                 Dayoodlą́ą́ʼ

4th Pov Joodlą́ą́ʼ                  Daoodlą́ą́ʼ

(Fut.) /d/

              Sg.              Dl.            Pl.

1st Pov Deeshdlį́į́ł  Diidlį́į́ł  Dadiidlį́į́ł

2nd Pov Díídlį́į́ł     Doohdlį́į́ł  Dadoohdlį́į́ł

3rd Pov Yidoodlį́į́ł                   Deidoodlį́į́ł 

4th Pov Jidoodlį́į́ł                     Dazhdoodlį́į́ł