To learn it: Lex. Pre.: (bí)op (hw)ip, Classifier: ł, Perf./Conj.: Lv (all modes)

STEM SET/Transitivity: Transitive (Outer prefix)

I.  ʼaah

P.  ʼą́ą́ʼ

F.  ʼááł

U/R. ‘ááh

O.  ʼááł

(Imp.)

                   Sg.                   Dl.                Pl.

1st Pov  Bíhooshʼaah    Bíhwiilʼaah     Bídahwiilʼaah

2nd Pov  Bíhoołʼaah        Bíhoołʼaah    Bídahoołʼaah

3rd Pov  Yíhoołʼaah                              Yidahoołʼaah

4th Pov  Bíhojiiłʼaah                              Bídahojiiłʼaah

(Perf.)

                 Sg.                   Dl.                Pl.

1st Pov    Bíhoołʼą́ą́ʼ         Bíhwiilʼą́ą́ʼ      Bídahwiiłʼą́ą́ʼ

2nd Pov  Bíhwiniiłʼą́ą́ʼ      Bíhoołʼą́ą́ʼ       Bídahoołʼą́ą́

3rd Pov  Yíhoołʼą́ą́’                                 Yídahoołʼą́ą́’

4th Pov  Bíhojiiłʼą́ą́’                                Bídahojiiłʼą́ą́’

(Fut.)

                       Sg.                   Dl.                  Pl.  /d/

1st Pov  Bíhwiideeshʼááł   Bíhwiidiilʼááł  Bídahwiidiilʼááł

2nd Pov  Bíhwiidííłʼááł       Bíhwiidoołʼááł  Bídahwiidoołʼááł

3rd Pov  Yíhwiidoołʼááł                             Yídahwiidoołʼááł

4th Pov Bíhwiizhdoołʼááł                          Bídahwiizhdoołʼááł